Október plný noviniek: Ethereum Metropolis Hard Fork

Treba uznať, že tento mesiac sa dejú v crypto svete zaujimavé veci. Problémy s Čínou spôsobili poriadné turbulencie, no pomaly sa všetko vracia späť do normálu. Zaujimavé veci sa ale budú ešte len diať okolo Etherea.

Dnes, 18.septembra sa má udiať prvý z krokov vedúcich k upgradu Etherea. Ako prvý sa má upgradnuť testnet ktorý uvadzajú developeri ako “Byzantium”. Ak tento krok prebehne správne a bez kritických situácií, ďalšou fázou je update “Constantinople”. Upgrade ostrej siete je naplánovaný na začiatok októbra a bude obsahovať rôzne novinky.

 

1. Základy pre ZK-SNARKs / Zero-Knowledge Proofs

Byzantium bude obsahovať základné kamene pre implementáciu zero-knowledge proofs alebo ZK-SNARK v čo budúcnosti umožní oveľa vyšší stupeň anonymity transakcií.

2. Abstrakcia

Abstrakcia účtov je skvelou novinkou naplánovanou pre tento upgrade. Abstrakcia umožní mať užívateľom oveľa viac kontroly nad svojimi privátnymi kľúčmi a umožní smart contractom platiť poplatky automaticky(platba za výpočtový výkon alebo storovanie na EVM) namiesto toho, aby užívateľ/odosielateľ musel vždy platiť gas sám.

3. Zjednodušené programovanie v Solidity

Programovací jazyk Solidity umožní nováčikom pracovať so smart contractami jednoduchšie ako doteraz. Vývojári dúfajú že povzbudia nových programátorov k tvorbe nových a nových dappiek.

4. Time-Bomb

Tento upgrade asi najmenej poteší ťažiarov. Implementáciou tohto upgradu sa má výrazne zvýšiť náročnosť ťažby Etherea, čím jeho ťažba bude oveľa menej profitabilnejšia ako je teraz. Niekde na nete som čítal(keď si spomeniem a nájdem ktoré fórum to bolo), že táto časť upgradu bude dočasne odložená, no čo je na tom pravdy neviem. Možno je to len informácia vytrhnutá z kontextu z rozhovoru s Vitalikom. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Pre mňa najzaujimavejším bodom je abstrakcia účtov a zjednodušenie programovania v Solidity. Mne osobne vyrieši veľa problémov na pripravovaných projektoch ktorým sa momentálne venujem. Samozrejme o všetkom budem písať a informovať tu, na mojom blogu.

Ak chceš vedieť viac z technických vecí, skús si tento tutoriál:

#1 Ethereum DApp Tutorial: Intro do Smart Contractov

Ak nemáš ešte nakúpené Ethereum, odporúčam tento návod:

Prvé kroky k Bitcoinu a Ethereu

Related Posts