Som fanúšikom 9gagu a raz za čas sa tam objavý meme “Čo by bola prvá vec ktorú urobíte ak by ste sa vrátili v čase o X rokov späť”. Vždy je prvá odpoveď “nakúpil by som Bitcoin” a je to svätá pravda s ktorou sa stotožní každý kto počul aspoň pár krát pojem Bitcoin a vie o čo sa jedná.


[Poznámka autora 11.1.2018]: Ten článok som písal ako úplne prvý článok k tejto téme. Coinbase treba brať ako vstupnú bránu do sveta kryptomien a ako najjednoduchší spôsob ako sa dostať ku kryptomenám. Pekná čistá appka a intuitívne ovládanie. Keď investor získa skúsenosti, je preňho jednoduchšie prejsť na zložitejšie tradovacie systémy.


Keď si spomeniem na to ako som roky dozadu čítal články o kryptomenách a Bitcoine ktorý mal hodnotu len zopár dolárov ale bol som príliš lenivý reálne si založiť elektronickú peňaženku pre kryptomeny a reálne kúpiť ich aspoň pár tak mi je až blbo.

Len pre info, hodnota 1 BTC(Bitcoin) k januáru 2013 sa točila okolo 14$ / 1 BTC. V novembri 2013 vystrelila na 1100$ kedy v priebehu niekoľkých hodín veľa ľudí doslova zo dňa na deň sa stali milionármi a nehovoriac o minulom mesiaci tohto roku, kedy hodnota 1 BTC vystrelila na viac než 2800$. Jednoduchou matikou každému dopne čo sa teda stalo a čo to znamená.

Niečo podobné sa stalo s kryptomenou Ethereum. Podobná ale fungujúca na inom princípe ako BTC. Hodnota 1 ETH sa držala do februára tohto roku na okolo 13$ / 1 ETH, pomaly stúpala v priebehu mesiacov až minulý mesiac dosiahla 380$ a padla spať po niekoľkých dňoch na 270$.

Nechcem tu rozoberať technické detaily mien, ich fungovanie a princípy, ide mi skôr o vysvetlenie doslova polopate pre absolútneho laika, ako sa dá nakúpiť takáto kryptomena a po čase predať so ziskom. 

#1 Peňaženka

Ako máš na poličke prasiatko kde si hádžeš korunky od mamky, aj v online svete potrebuješ prasiatko kde budeš skladovať svoje kryptokorúnky. Po usilovnom googlení mi najvhodnejšia, najsympatickejšia a najviac blburezistentná prišla Coinbase.

Coinbase je v podstate digitálny market a peňaženka v jednom. Registruješ sa, registruješ svoju kreditku pomocou ktorej budeš odkupovať BTC alebo ETH a už len čakáš na dobrý kurz. Výhody ktoré Coinbase uvádza sú že funguje pomocou aplikácie pre android alebo iphone ako mobilná peňaženka, instantné changovanie mien nákup či odkup či pravidelný, opakujúci sa nákup ktorý si dokážeš zautomatizovať.

Takže hor sa kliknúť na “Sign Up”.

registrácia

Po vyplnení úvodných údajov ťa to hneď hodí na potvrdenie emailu takže na emailovú adresu ktorú si pri vypĺňaní zadal ti príde link na ktorý klikneš a ten ťa znova presmeruje späť na Coinbase.

registrácia2

Po presmerovaní späť na Coinbase si zvolíš typ účtu či si jednotlivec alebo firma. Ja som samozrejme zvolil jednotlivca.

Snímka obrazovky 2017-07-05 o 17.38.12

Keďže som netrpezlivý, všetky kroky som preskočil kliknutím v dolnej časti na “skip” a hodilo ma to rovno na hlavný dashboard.

Na hlavnom dashboarde, resp. hlavnej stránke hneď vybehne zopár čísel a grafov ktoré sú pre nás momentálne alfa a omega, náš cieľ. V hlavnej lište nad grafom v ľavom políčku je zobrazená aktuálna cena za 1 BTC. Hneď vedľa v strede je zobrazený rozdiel za posledný mesiac a úplne napravo je to isté ale vyjadrené v percentách. Graf dole nám ukazuje vizuálne históriu vývoja ceny za 1 BTC. Pod grafom nám zobrazuje aktuálny zostatok v našom portfóliu pre Bitcoin, Ethereum a Litecoin. Keďže sme sa momentálne len registrovali a nemáme overené naše údaje ani bankové spojenie, svieti nám veľká nula.

Snímka obrazovky 2017-07-05 o 17.47.41

 

#2 Nákup Etherea

Po “zrelom” uvážení a dôslednom googlení najnaivnejšej otázky akú do googlu môžem k tejto téme napísať “to which cryptocurrency I should invest right now” som “zrelo” zvážil nákup Etherea. Jeho cena za posledné mesiace stúpa a odporúčali investíciu v každom a jednom článku. V hlavnom menu som klikol na “Buy/Sell” a hneď ma privítala požiadavka na pridanie spôsobu platby.

Snímka obrazovky 2017-07-05 o 17.44.27

Po kliku na “Add new payment method” a následne na “+ add payment method” som zvolil spôsob “Credit card/Debet” keďže určite sa mi nechce čakať na prevod niekoľko dní ako v hornej možnosti. V budúcnosti ma ale tádo metóda neobíde keďže je potrebné vypniť aj tieto údaje aby Coinbase vedel kam zisk po predaji a výbere znova odoslať.

Snímka obrazovky 2017-07-05 o 17.44.38

Po kliku na “Credit card/Debet” je potrebné overenie svojho ID. V mojom prípade som odfotil občianský preukaz. Overenie prebehlo takmer okamžite.

Snímka obrazovky 2017-07-05 o 17.45.11

Po overení si Coinbase  vyžiadá zadať detaily kreditnej karty. V mojom prípade pri kreditke z Tatra Banky nastal problém ale naštastie mám ešte jednu zo Slovenskej Sporiteľne ktorú mi bez problémov akceptovalo. Všetko overené, vyplnené a hor sa teda nakupovať.

Znova klik na “Buy/Sell” a privíta nás jednoduché rozhranie kde máme na výber čo chceme nakupovať, v mojom prípade Ethereum, zvolíme si spôsob platby, zadáme do dolného políčka EUR koľko ETH v eurách chceme nakúpiť, v mojom prípade za dvacku a automaticky nám to prepočíta koľko ETH dostaneme. V pravej časti vidíme detailne koľko za čo v akom kurze dostaneme + pripočítaný poplatok 1,49€. Klikneme na “Buy Ethereum instantly”, príde nám potvrdzujúca sms a tramtadadaaaa už je zo mňa wannabeinvestor do kryptomien.

Snímka obrazovky 2017-07-05 o 18.08.12 copy

Platba prebehla okamžite takže po kliku na “Dashboard” vidíme hodnotu v našom portfóliu.

Zaujala ťa téma a premýšľaš kde sa dozvieš viac? Môžeš pokračovať vzdelávaním sa ako to všetko funguje tu:

Čo je to Blockchain alebo ako funguje technológia budúcnosti

Myslím si že táto technológia Blockchain čoskoro zmení svet. Chceš vedieť viac tak klikni na tento blogartikeľ:

Technológia ktorá nám pomôže vybudovať nový svet

13