Skôr, než bude neskoro: Ethereum, Ripple a IOTA, prečo som sa rozhodol pre investíciu?

Nikdy som nevidel tak rôznorodé názory na tému investícií či naivne povedané, “ideálneho investičného portfólia” ako práve v komunite kryptoinvestorov a minerov. Názor každého človeka, ktorý do takéhoto fóra prispieva, väčšinou tvorí najmä podvedomá túžba po potvrdení že jeho rozhodnutie bolo správne, či naopak oponenti sú ovplyvnený ich predošlým neúspechom alebo zlými skúsenosťami.

Preto som sa rozhodol pustiť sa do vlastného prieskumu a vytvorenia prvého investičného mini-portfólia. Ako prvé, keď sa pozrieme na predošlý článok o tom, aké odvetvia Blockchain zmení, tak nám musí byť jasné že je to hudba budúcnosti a horizont niekoľkých rokov kým sa aspoň polovica z toho dostane do bežného povedomia ľudí. No niekde zmena začať musí. Musí existovať odvetvie, ktoré keď sa zmení, ľudia začnu dôverovať novým technológiám.

Ak sa zamyslíme sedliackým rozumom a popremýšľame kde môže byť začiatok dôvery, mne ako prvé napadnú banky. Ako už som spomínal v predošlých blogoch, banky začali chápať aké výhody má pre nich využitie technológie Blockchain. Okamžité platby kdekoľvek na svete, bezpečnosť a transparentnosť. Niesú snáď možno najdôležitejšími výhodami práve bezpečnosť a rýchlosť? Týmto problémom sa zaoberá open-source distribuovaný platobný protokol čohokoľvek čo má hodnotu – Ripple.

Ďalším odvetvím ktoré možno ako prvé prejde zmenami čo potvrdzuje aj záujem gigantov ako je Samsung a IBM je IoT – internet vecí. Preto tu som som sa rozhodol pre IOTA čo je chrbtovou kosťou IoT na Blockchaine.

Keď si otvoríme projekty u ktorých sa plánuje spustiť alebo sa už spustilo ICO(initial coin offering) alebo ak sa len pozrieme na uvedené zdroje pri jednotlivých odvetviach v minulom blogu, tak väčšina z nich funguje na Ethereu. V čase písania článku, hoc cena stúpa ale stále nieje neskoro. Kadejaké zdroje na internete uvádzajú že v roku 2018 cena ETH dosiahne 1000$. Čo je na tom pravdy, to je už na ďalší hĺbkový research a niekoľko hádok v komentároch na facebooku. Keď sa ale pozrieme na to množstvo vznikajúcich projektov, je to celkom možné, aj keď to nieje jediný faktor ktorý cenu ovplyvňuje.

Ale poďme sa pozrieť na jednotlivé investície a najmä prečo práve ETH, XRP a IOTA.

 

1. Ethereum

Čo to je?
Ethreum je decentralizovaná platforma pre smart contracty: aplikácie ktoré bežia presne ako boli naprogramované bez možnosti ich pozastavenia, cenzúrovania alebo iného ovplyvňovania bežiac na ethereum blockchaine – globálnej infraštruktúre.

Prečo?
Ethereum je potencionálne revolučná technológia a veľa nových projektov z rôznych odvetví je postavených práve na Ethereu. V poslednej dobe ako platforma zažila zopár útokov a možno najznámejším je fail projektu DAO(decentralized autonomous organization) ktorý zažil útok čo viedol k zrušeniu projektu ale ani to neodrádza gigantov ako Microsoft ktorý začal ponúkať Ethereum blockchain ako “blockchain-as-a-service” či IBM a MIT ktorých tímy robia aktívny výskum v tejto oblasti.

Kde nakúpiť?
Najednoduchšie a pre obyčajného užívateľa najprívetivejšie je nakupovať na platforme Coinbase. V mojom prípade som začal s nákupom už skôr a postupným sledovaním vývoja hodnoty som nakupoval po malých čiastkách.

Začal som 4.júla na hodnote 244€ / ETH v čase keď som písal prvý článok ako založiť kryptopeňaženku a nakúpiť prvé kryptomeny.
1.

10.júla keď začala hodnota padať využil som príležitosť a nakúpil som na hodnote 206€ / ETH.2.Deň na to 11.júla som už robil research čo sa deje a nakúpil ďalšiu čiastku na hodnote 184€ / ETH.

3.16.júla to padať neprestalo a tesne pred dnom, keď všetci boli v panike, ja som nakúpil na hodnote 148€ / ETH.

4.25.júla to začalo vyzerať že to pôjde späť na pôvodnú hodnotu preto som využil ešte zopár drobných z budgetu a nakúpil som na odnote 188€ / ETH.

5.29.júla to znova začalo klesať ale keďže som optimista tak som znova využil príležitosť a nakúpil som na hodnote 163€ / ETH

7.Keď hodnota ETH začala znova od prvého augusta stúpať, od hodnoty 185€ / ETH som už bol so svojim potrfóliom v zisku, nehovoriac o hodnote 267€ / ETH v čase písania tohto blogu. Tak či tak ETH beriem ako dlhodobú investíciu a verím že dosiahne hodnotu v akú všetci dúfajú.

Ak chcete nakúpiť ETH, odporúčam Coinbase cez môj refferal link kde po investovaní 100$ získate 10$ ako bonus. Možno sú to šušne ale potešia.

 

2. Ripple

Čo to je?
V skratke – Ripple je open-source distribuovaný platobný protokol čohokoľvek čo má hodnotu. Funguje ako zdieľaná databáza so zabudovanou menovou kalkulačkou čím funguje ako svetovo prvý univerzálny menový “prekladač”(universal translator for money). Ripple funguje ako vyhľadávací algoritmus ktorý sa snaží nájsť vždy najlepšiu cestu ako vymeniť napríklad dolár za euro a to vyhľadaním tej najnižšej ceny aká je na trhu dostupná. Na tieto transakcie sa ako poplatok využíva kryptomena Ripple so skratkou XRP. Zaujimavosťou je, že tento poplatok za transakciu sa nikde nezhromažďuje ale okamžite po zaplatení prestáva existovať. Tento mechanizmus funguje ako prevencia proti zahlcujúcim útokom(flooding attacks).
Jednoduchšie vysvetlenie toho čo sa snaží Ripple dosiahnúť je zrýchlenie transakcií peňazí po celom svete. Každého z nás minimálne raz naštval medzinárodný prevod peňazí ktorý trval niekoľko dní. Ripple pracuje na tom, aby tento prevod prebehol okamžite do niekoľkých sekúnd.

Prečo?
Ripple je v mojom portfóliu asi nakontroverznejšia voľba. Veľa investorov ho označilo za scam keďže 61% jeho hodnoty stále držia u seba jeho zakladatelia. Momentálne existuje celokovo 100 miliárd XRP každý v čase písania blogu s hodnotou 15 eurocentov. Zároveň je to kryptomena s tretím najväčším trhový kapitálom hneď po Bitcoine a Ethereu. Ak by sa všetky tieto hodnoty zahrnuli do celkového ohodnotenia spoločnosti, jej hodnota by bola na úrovni najväčších startupových firiem na svete ako Uber alebo Airbnb v hodnote niekoľko miliárd dolárov. Ako už bolo spomenuté, keďže spoločnosť stále vlastní väčšiu časť prostriedkov, veľa investorov to odrádza. Aby Ripple ukľudnil investorov a tieto pochybnosti zhodil zo stola, Ripple ohlásil, že do konca roka 2017 uvoľní 55 miliárd XRP takže každému už v tomto momente brní nos čo to asi môže znamenať.
V optimizme ma taktiež utvrdzujú investície zo strany hráčov ako sú Accenture, Andreessen Horowitz či Google Ventures či v našom kraji známej UniCredit banke a mnoho ďalších finančných inštitúcií.

Určite odporúčam si vypočuť aj tohto pána:

+ na Reddite sa objavilo info od známeho usera ktorý už pred tým predpovedal dátumy rastu Ripple-u s názvom “Watch XRP on August 13 and on November 4”.

Kde nakúpiť?
Ako platformu pre nákup XRP som zvolil Kraken. Trocha zložitejší systém ako Coinbase ale vyhovuje a sú naňho pozitívne ohlasi. Každopádne, Ripple považujem za investíciu “buď alebo”. Buď jeho cena začne pomaly stúpať ako tomu všetko nasvedčuje, alebo po čase všetci stratíme trpezlivosť a vymeníme ho na trhu za Ether.

http://ondrejsarnecky.com/kurzy-a-seminare-kryptomeny-a-technologia-blockchain/

3. IOTA

Čo to je?
V skratke, IOTA je navrhnutá ako chrbtová kosť IoT(internet vecí). Je to open-source, decetralizovaná kryptomena špeciálne navrhnutá pre mikrotransakcie pre prostredie ktoré vyžaduje škálovateľnú flexibilitu a jednoduchý hardware. Je to riešenie na problémy s infraštruktúrou ktorým čelilIoT pred spustením zdieľanej ekonomiky distribuovaných technologických zdrojov.
Jadro inovácie IOTA je Tangle. Tangle si zachováva vlastnosti blockchainu s rozdielom že bloky nezachováva ale vytvára riadený acyklický graf (directed acyclic graph), to znamená že ako v klasickom blockchaine jednotlyvé bloky sú overované prepočtom – minermi, v tejto štruktúre sú bloky overované sami sebou čo umožňuje transakcie bez poplatkov v IOTA kryptomene, offline transakcie a nekonečnú škálovateľnosť.

Prečo?
IoT je viac než len buzzword. Je to nevyhnutná zmena paradigmy. Znamená úsvit veku rozsiahlej automatizácie, niečo ako nevyhnutný evolučný krok v neustálom technologickom pokroku. Ak sa IOTA stane v budúcnosti základným kameňom decentralizovaného IoT, potom všetci vieme čo to pre nás investorov znamená.

Kde nakúpiť?
V čase písania článku som našiel len platformu Bitfinex ktorá obchoduje s IOTA. Asi najlepšou cestou ako sa vyhnúť poplatkom za prevody peňazí z bánk a stratou na prevode EUR do USD je nakúpiť Bitcoin na Coinbase a ten si preposlať do Bitfinex kde ho vymeníte za IOTA.
Zasa ako som už spomínal, odporúčam Coinbase cez môj refferal link https://www.coinbase.com/join/5959ff0e2c74cd0849db128d kde po investovaní 100$ získate 10$ v Bitcoine ako bonus.

Stretol som sa aj s odporúčaním nakupovať NEO či GOLEM no zdalo sa mi, že je okolo nich priveľký hype tak som to sem nezahrnul. Možno niekto kto to práve číta ma informácii viac a naopak odporúči práve tieto. V tom prípade nech kľudne píše do komentov a dá o sebe vedieť aj so zdrojmi.

Každopádne treba mať vždy na pamäti, že tieto investície sú beh na dlhú trať a nie zbohatnutie za 24 hodín. Želaná výška ich hodnoty príde možno až v priebehu nasledujúcich dvoch rokov a za ten čas nám neostáva nič iné len situáciu sledovať a nakupovať ďalšie.

Ak hľadáš ako začať, tu som spísal návod:

Prvé kroky k Bitcoinu a Ethereu

Related Posts