Nedávno som sa rozhodol ponoriť hlbšie do tajov kryptosveta nevynímajúc prvé testy vlastných decentralizovaných “hello world” daplikácií(dapp), či nákup Etherea a rôzne experimentovanie s potenciálom technológie Blockchain. Kto počuje tento výraz prvý krát, odporúčam prejsť si môj iný blogartikeľ o tom čo je blockchain a ako funguje. Dnes by som rád ozrejmil mieru jeho dôležitosti a najmä jeho potenciál.

Print, rádio, televízia a internet boli vždy náhradou predošlých infraštruktúr a rozširovali potenciál a možnosti komunikácie. Ak to porovnáme s ľudským telom, môžeme tieto technológie porovnať s cievným a nervovým systémom tohto sveta. No doteraz sme mozog, čiže vlastnú logiku a myseľ vždy ako ľudstvo držali zamknuté v súkromí. Práve teraz táto nová technológia, keď ju už porovnávame s ľudským telom, nám dáva možnosť vytvoriť kolektívnu myseľ, kolektívnu logiku a kolektívnu pamäť k odôvodneniu a vyhodnoteniu do budúcnosti všetkého čo sa okolo nás udeje.

Aj človek ako jednotlivec je porovnateľný s bunkou v ľudskom tele ktorá spoločne s ostatnými bunkami formuje telo ako celok – človeka, zároveň formujúce nás ako ľudstvo. Ak by sme mali teda kolektívnu myseľ a kolektívnu logiku ktorú by sme dokázali využívať, dokázali by sme ešte úžasnejšie veci ako si dokážeme predstaviť.

Znie to ako keby Blockchain bol formou vedomia, čo je v podstate pravdou fungujúcou na podstate mapovania malých rozhodnutí jednotlivcov, ktoré spoločne ako celok tvoria nekonečne sa rozvýjajúcu kontinuitu vylepšení.

Predstavte si svet kde nemusíte dôverovať cudziemu človeku na to aby ste s ním uzavreli dohodu. Predstavte si, že vôbec nemusíte dôverovať banke na to aby ste si u nej uložili vaše úspory. Predstavte si, že nemusíte dôverovať vláde, pretože je zo svojej podstaty neskorumpovateľná a spravodlivá.

Čo by sa stalo?

Bola by to utópia? alebo niečo čo zmenilo svet…

Presne toto je to čo sľubuje metóda, technológia alebo akokoľvek to nazveme – Blockchain.

Kryptomeny, ktoré sú postavené na blockchaine ako Bitcoin či Ethereum a podobne sú spomínané v médiách deň čo deň kvôli ich obrovskému potenciálu “rýchleho zbohatnutia”. Ale je za tým omnoho viac ako povrchná túžka zbohatnúť. Je za tým niečo, čo pomaly začína pretvárať náš svet a jeho budúcnosť.

Blockchain ako technológia(spolu s ďalšími protokolmi okolo) bola vytvorená ako riešenie na závažný problém ktorý developeri dlho riešili: ako vytvoriť digitálne, nevystopovateľné peniaze. Skombinovaním kryptografie, ekonómie a počítačovej vedy vytvorili celkom nové nástroje na vytvorenie decentralizovaného systému.
To čo vytvorili je ale omnoho viac než nejaká online zmenáreň. Zmení to celý svet a v súčasnej dobe je čoraz viac ľudí ktorý si začínajú uvedomovať jej potenciál.

 

Čo to vlastne je že je to pre nás tak dôležité?

Vo svojej podstate je blockchain prekvapivo jednoduchou a elegantnou dátovou štruktúrou. Je to prepojený zoznam s podstatnou vlastnosťou – každý blok obsahuje kryptografickú šifru toho predošlého. To tvorí efektívnu a nemeniteľnú reťaz blokov s odtlačkom pôvodného, originálneho bloku.

Ak každý v systéme replikuje, resp. pokračuje v prepájaní tohto zoznamu pomocou kryptografických funkcií naväzujúcich jeden blok na druhý, vznikne distribuovaná databáza dát ktoré sú neovplyvniteľné a nemeniteľné žiadnym cudzím, nelegitímnym zásahom. Nieje práve toto na blockchaine úžasné?

Pointa je v tomto: Blockchain je nový unikátny nástroj pre organizovanie komplexných systémov. A my sme zatiaľ len na začiatku kde len začíname pomaly chápať čo to pre nás znamená a nesmierny potenciál integrácie do reálneho sveta.

 

Sľubná budúcnosť

Ak by každý z nás otvorene zdieľal svojej dáta na rovnakom blockchaine, nemanipulovateľnej decentralizovanej sieti, všetko by to zmenilo. Z ničoho nič môžete budovať decentralizované systémy ktoré nevyžadujú žiadnu dôveru medzi zúčastnenými, kde z pravidla keď minimálne 50% zúčastnených je dôveryhodných, celá sieť je 100% dôveryhodná. Žiadny zlosyn nemôže cenzúrovať alebo vandalizovať na systéme.
Použitím blockchainu veľa problémov z dnešného sveta proste zmizne. Problémy a hádanky ktoré trápia finančnú infraštruktúru, medzinárodné transakcie, poisťovníctvo a dokonca voľby a problémy s korupciou doslova zmiznú a budú zabudnuté ako rozplývajúca sa hmla starého sveta.
Správnou implementáciou môžeme odstrániť skorumpovaných prostredníkov a tretie strany či ziskuchtivých jednotlivcov. Môžeme vytvoriť celú novú spoločnosť ktorá je transparentnejšia a efektívnejšia ako kedykoľvek pred tým.

 

Budúcnosť budúcnosti

Jednou zo sľubných technológií budúcnosti je umelá inteligencia. V Silicon Valey či po celom svete na nej momentálne pracujú desiatky startupov a firiem a najmä samotný Google. Tieto firmy svojími technológiami a objavmi zlepšia v budúcnosti nielen priemysel ale všetkému vdýchnu úplne nový rozmer ktorý si dokážeme len čiastočne predstaviť vďaka sci-fi žánru.

Naopak Blockchain zmení celú spoločnosť. Umožní nové spôsoby vládnutia ktoré boli doteraz len snom utopistov a filozofov. Žiaľ v tomto momente v kryptosvete tomuto nič nenaznačuje. Všetko sa v súčasnosti delí do dvoch kategórií.

Prvá kategória sú takzvaní kryptoanarchisti a hackeri ktorí sa snažia pracovať s technológiou a budovať základy pre budúcich tvorcov.
Druhá kategória sú investori a ziskuchtiví jednotlivci ktorí sa snažia profitovať či už v rámci kryptomien alebo na novovznikajúcich projektoch.

 

Babylonská veža Blockchainu

Predstavte si, že sedíte v roku 1995 za počítačom s pripojením na vtedajší internet. Klikaním na rôzne divné stránky potichu uvažujete “hmmm táto vec bude raz sakra točiť svetom”.
Presne takýto bol blockchain zopár rokov dozadu. Teraz, keď preukázal svoju užitočnosť, je nevyhnutný ďalší krok. Možno ste počuli o prebiehajúcej ICO mánií (ICO – Initial Coin Offering) a posledných turbulenciách v cenách Bitcoinu a Etherea. Múdri a chtrí z nás si uvedomili prevratný potenciál blockchainu a pravdepodobne už teraz rozprávkovo zbohatli alebo prišli o všetko špekulovaním s kryptomenami.

Nanešťastie v tomto momente práve špekulácie sú smer kam sa uberá všetka pozornosť. Ale to sa dalo čakať. História nám ukazuje podobný prípad keď si ľudia na konci deväťdesiatých rokov uvedomili nesmierny potenciál internetu a vznikla takzvaná dotcom bublina, kde neskutočné množstvo peňazí bolo napumpovaných do rôznych začínajúcich internetových firiem až kým všetko v roku 2001 neprasklo.

To čo sa deje práve teraz je viac-menej porovnateľné. Nikto nevylučuje úpadok. Ale keď sa prach usadí, ako po prasknutí dotcom bubliny, tí čo sa udržali ako vtedy Microsoft, Amazon, Google, budú budúcimi gigantmi tvoriacími budúcnosť tohto sveta.

Čaká nás obrovské množstvo práce, na ktorú sa teším.

Zaujala ťa téma a chceš vedieť viac? Čo tak pokračovať týmto:

Čo je to Blockchain alebo ako funguje technológia budúcnosti

Alebo ak premýšľaš nad nákupom Bitcoinu alebo Etherea, spracoval som pre teba stručný návod:

Deň keď pršia peniaze alebo prvé kroky k Bitcoinu a Ethereu

 

2

3 thoughts on “Technológia ktorá nám pomôže vybudovať nový svet”

Comments are closed.