16 oblastí, ktoré Blockchain zmení

Z minulých článkov už vieme ako Blockchain funguje a aký veľký ma význam pre našu budúcnosť. No kde ho použiť v reálnom svete? Pre aké odvetvia bude užitočný? Vďaka tejto technológii a taktiež platforme akou je Ethereum sú dáta transparentnejšie a bezpečnejšie uložené, dokážeme ich kontrolovať a sú rezistentné vonkajším zásahom.

Blockchain ako technológia či metóda má veľký potenciál pre spoločnosti a organizácie, ktoré sa vďaka nej stanú transparentnejšími, demokratickejšími, decentralizovanejšími, viac efektívnymi a najmä dosiahnú úplne novú úroveň zabezpečenia čo zmení podobu fungovania mnohých odvetví.

 

1. Bankovníctvo a platby
Tak ako príchod internetu ovplyvnil médiá a ich podobu, rovnako ovplyvní blockchain bankovníctvo. Umožní prístup k finančným službám miliardám ľudí po celom svete aj v tých kútoch sveta, kde bežní ľudia nemajú prístup k tradičnému bankovníctvu.
Technológia ako napríklad Bitcoin umožní posielať platby okamžite, kdekoľvek a komukoľvek na svete s veľmi nízkymi až žiadnymi poplatkami.Práve na niečom takom momentálne pracuje startup Abra. Ale ani banky neostávajú pozadu. V poslednej dobe mnoho bánk sa rozhodlo investovať do implementácie blockchainu pre zefektívnenie a lepšie zabezpečenie ich služieb.

 

2. Kyber bezpečnosť
Zapisovanie dát do blockchain-u je overované a šifrované pomocou pokročilej kryptografie. Takto sú dáta menej náchylné voči cudzím zásahom, inak povedané, hackovaniu a obmieňané bez potrebnej autorizácie. Práve vďaka tejto vlastnosti odpadá potreba prostredníka alebo služby zabezpečujúcu ich bezpečnosť.

 

3. Riadenie dodávateľských reťazcov
S technológiou akou je blockchain, transakcie sú zaznamenávané pernamentne a môžu byť transparentne monitorované medzi účastníkmi. Toto môže zredukovať byrokraciu, časovú náročnosť realizácií a výrazne poklesne aj ľudská chybovosť. Taktiež môže byť využívaná na monitorovanie nákladov, práce a dokonca vyprodukovaných emisií počas dodania produktu od výrobcu alebo dodávateľa až na váš stôl. Toto ma neuveriteľný potenciál v monitorovaní dopadov jednotlivých produktov na naše životné prostredie. Takáto distribuovaná sieť dát pomôže pri kontrole autenticity produktov sledovaním ich pôvodu.
Startupy ktoré už pracujú na projektoch v tomto odvedvý s využitím blockchain-u sú napríklad Provenance, Fluent, SKUChain, a Blockverify.

 

4. Tvorba prognóz, forecasting
Blockchain zmení pohľad na prieskum, konzultácie, analýzy a forecasting/predpovedanie či tvorbu prognóz. Online platformy ako napríklad Augur pracujú na vytvorení globálneho decentralizovaného marketu. Táto technológia môže byť využitá na stávkovanie či predpovedanie výsledkov stávkovania, analýzu a budúci vývoj trhov či volieb.

 

5. IoT – internet vecí
Samsung a IBM využívajú technológiu blockchain v novom koncepte zvanom ADEPT, ktorý vytvorí decentralizovanú sieť IoT zariadení. Fungujúc ako verejná databáza pre veľké množstvo zariadení by eliminovalo potrebu centrálneho servera a zariadenia by si dokázali manažovať komunikáciu medzi sebou sami. Zariadenia v takejto sieti dokážu komunikovať medzi sebou priamo v rámci updatov softwaru, monitorovania bugov a informácií o spotrebe energie.

 

6. Poistenie
Globálny poisťovnícky trh je založený na dôvere. Blockchain dáva výrazu “dôveruj ale preveruj” nový význam. Dáta z poistiek spojením s dátami z reálneho sveta(počasie, trh, dianie) môžu pomocou smart contractov zefektívniť celý trh. Táto technológia je veľmi užitočná napríklad v oblasti poistení úrody. Aeternity je jeden zo startupov zameraných na poisťovníctvo.

 

7. Súkromná preprava a zdieľanie jázd
Blockchain môže byť využitý pri realizovaní decentralizovaných, peer-to-peer verzií aplikácii(daplikácií) pre zdieľanie jázd ako je napríklad v súčastnosti Uber. Takáto daplikácia umožní majiteľom áut a ich užívateľom dohodnúť sa na vlastných podmienkach bez potreby prostredníka alebo centralizovanej spoločnosti, ktorá by ich ovplyvňovala jej podmienkami či poplatkami. Startupy pracujúce v tejto sfére a s touto technológiou sú Arcade City a La’Zooz.
Použitie obrazne povedané “zabudovaných” e-peňaženiek umožní automaticky sťahovať poplatky za parkovanie, diaľničné poplatky, známky, či platby za nabíjanie elektromobilov.

 

8. Cloudové úložiská
Dáta na centralizovaných serveroch sú v súčasnosti veľmi zraniteľné či už hackarským útokom, fyzickým poškodením serverov či diskov alebo ľudskou chybou. Použitím technológie blockchain môžu byť cloudivé úložiská viac zabezpečené a odolnejšie voči útokom. Storj je jeden z príkladov použitia tejto technológie v cloudovom úložisku.

 

9. Charitatívne a dobročinné zbierky
Hlavným dôvodom prečo veľa ľudí odmieta prispievať na charitatívne zbierky je práve vysoká miera korupcie. Použitím technológie blockchain sa môžeme uistiť že darované peniaze skončia v tých správnych rukách. Spoločnosť ako BitGive Foundation využíva blockchain aby umožnil ľuďom sledovať príchozie platby a tým majú istotu že sa polovica na polceste nestratí.

 

10. Voľby
Pravdepodobne jedna z najdôležitejších a zároveň možno najskorumpovanejších oblastí súčasnej spoločnosti v mnohých štátoch sveta, ktorú snáď niekedy v budúcnosti blockchain zmení. Technológia akou je blockchain môže byť použitá pri registrácii voliča, jeho verifikácii a eletronickom počítaní hlasov, ktoré nemôže byť nijako zmenené či odstránené. Raz keď sú zapísané a zapečatené v bloku, nič ich nikdy nezmení a neovplyvní. Realizovanie takýchto volieb môže byť neuveriteľným krokom vpred pre elektronické voľby a samotnú demokraciu.

 

11. Vláda
Štátne systémy sú priam z pravidla pomalé, nemotorné, veľmi zle navrhnuté a doslova nepriateľské k užívateľovi. Implementáciou blockchainu do nových systémov vieme signifikatne zredukovať byrokraciu, zvýšiť zabezpečenie, efektivitu a transparentnosť štátnych operácií. Dubaj nám môže byť príkladom, ktorý sa zameral na uploadovanie štátnych dokumentov na blockchain do roku 2020.

 

12. Štátne príspevky a dotácie
Systém štátnych príspevkov a dotácií je ďalší sektor, ktorý trpí nesmiernou byrokraciou a neefektivitou. V tomto prípade môže byť blockchain využitý pri posudzovaní, verifikácii a distribuovaní príspevkov či dávok v nezamestnanosti čo môže viesť k nesmiernemu zeefektívneniu a minimálnemu zneužívaniu celého systému. Zároveň táto technológia môže byť v budúcnosti využitá pri implementácii základného príjmu.

 

13. Zdravotníctvo
Jedným z problémov zdravotníctiev či konkrétne nemocníc, ambulancií a doktorov je absencia bezpečnej platformy pre ukladanie, monitorovanie a sharovanie dát kvôli vysokému nebezpečenstvu úniku citlivých informácií, napríklad o zdravotnom stave pacientov. Platforma postavená na blockchain-e umožní bezpečne ukladať dáta a zdieľať ich medzi autorizovaným zdravotníckym personálom. Rapídne to zvýši bezpečnosť dát a samozrejme aj presnosť či rýchlosť diagnóz. Gem a Tierion sú dva startupy pracujúce na zlepšení v tomto smere.

 

14. Správa a distribúcia energetických zdrojov
Energetika je v súčasnosti jedno z najviac centralizovaných odvetví. Energetickí producenti a jej užívatelia nedokážu nakupovať energie priamo jeden od druhého ale závisia na verejnej sieti či na súkromnom sprostredkovateľovy. TransactiveGrid je startup využívajúci technológiu blockchain s platformou Ethereum ktorá umožňuje zákazníkom nakupovať a predávať energiu priamo medzi sebou bez potreby prostredníka či sprostredkovateľa.

 

15. Online hudba
V súčasnosti si producenti, nahrávacie štúdiá či platformy ako iTunes či Spotify účtujú veľké poplatky či provízie umelcom a hudobníkom. Platforma postavená na blockchain-e by dokázala spájať umelcov priamo s ich fanúšikmi bez potreby prostredníka medzi nimi. Smart contracty, ktoré rieši Ethereum je možné využiť v rámci licencií a pre lepšiu katalogizáciu songov s ich príslušnými tvorcami. Mycelia a Ujo Music sú dva startupy pracujúce na zlepšeniach v tomto odvetvý s využitím blockchainu.

 

16. Crowdfunding
Crowdfunding sa stal v posledných rokoch veľmi populárnym spôsobom raisovania prostriedkov pre nové projekty či spôsob vdýchnutia života skvelým myšlienkam. Zmysel existencie crowdfundingových platforiem je sprostredkovanie dôvery medzi tvorcami a ich podporovateľmi za čo si účtujú veľké poplatky. Na platforme založenej na blockchain-e je dôvera vytvorená pomocou smart contractov a online reputačných systémov čo by eliminovalo potrebu prostredníka či sprostredkovateľa medzi nimi. Nové projekty môžu spustiť svoj vlastný token či jednoduchšie povedané – svoju vlastnú aleternatívnu kryptomenu ktorá by predstavovala hodnotu projektu či firmy a za zakúpené tokeny investor či podporovateľ môže nakúpiť produkty, služby alebo ju proste vymeniť za fiat peniaze či cash. Veľmi veľa startupov založených a pracujúcich s technológiou blockchain využíva crowdfunding založený na tejto metóde vďaka čomu má toto odvetvie veľmi sľubnú budúcnosť.

Zaujala ťa téma a chceš vedieť ako blockchain funguje? Čítaj toto:

Čo je to Blockchain alebo ako funguje technológia budúcnosti

Čo znamená príchod tejto technológie pre našu budúcnosť? čítaj tu:

Technológia ktorá nám pomôže vybudovať nový svet

Chceš začať investovať do kryptomien? ušetrím ti pár minút googlenia a začni týmto:

Prvé kroky k Bitcoinu a Ethereu

2 comments

Comments are closed.

Related Posts