Odvrátená strana blockchainu

photo-1500206329404-5057e0aefa48

Blockchain – naozaj všeliek pre všetkých, ktorí chcú byť slobodní?

Predstavte si svet bez korporácií riadiacích váš život. Predstavte si svet bez vlády vydávajúcej zákony, ktorá vás núti riadiť sa nimi. Predstavte si svet bez globálnych bánk, bez veľkého brata, sledujúceho každý váš cent.
Teraz do tohto textu pridajte klavír a voilà, tvárme sa že je to blockchain verzia songu Imagine od Johna Lennona. S humorom alebo bez, je to predstava každého človeka ktorý spozná technológiu blockchain.
Neznie to ale trocha ako utópia pre ľudí túžiacích po slobode v modernom svete?

Pretože je táto téma tak zaujímavá, revolučná a samozrejme profitabilná, mnoho ľudí vstupuje do krypto sveta bezhlavo. Bez toho aby vedeli aspoň svojimi slovami odpovedať na základné otázky fungovania kryptosveta, nakupujú Bitcoin, Ethereum a zapájajú sa do ICO. Vstup na trhy tohto sveta so sebou nesie aj istú mieru zodpovednosti a najmä riziká. Riziká, ktoré si málokto z nováčikov uvedomuje a ktoré otvárajú nezodpovedanú otázku:

Môže bežný človek žiť a existovať vo svete bez centralizácie či prostredníkov?

 

Tvoje heslo, je tvoje heslo. Je to tvoja zodpovednoť.

V krypto svete neexistuje nič také ako “Zabudnutli ste si heslo? Žiaden problém, zadajte svoj email”. Raz ho stratíte, je preč navždy. Zabudnutie hesla nie je ani z ďaleka jediný problém a slúži to len ako príklad. Každý, kto pristupuje k svojej peňaženke cez privátny kľúč vie, že nie je dobrý nápad ho mať uložený na úplne bežnom elektronickom zariadení. Práve tu číha veľké riziko straty či ukradnutia privátneho kľúča, čo vedie k nenávratnej strate prostriedkov.

Každý kto vlastní kryptomenu v peňaženkách mimo platforiem ako je napríklad Coinbase rozumie, čo to je privátny kľúč a aká je jeho úloha. Je si plne vedomý toho, že je to extrémne dôležitý prostriedok na prístup k jeho digitálnym peniazom a k vykonaniu transakcie. Neexistuje žiadna možnosť ako znova získať stratený privátny kľúč. Samozrejme je tu možnosť držať svoje prostriedky v exchange platformách ako Coinbase, Kraken, Bittrex a podobne, kde nedržíe svoj privátny kľúč vy, no aj tu je možnosť toho, že niekto hackne systém alebo vlastník takejto platformy sa proste vyparí aj so všetkými prostriedkami užívateľov.

Ako aj ja rád dookola opakujem a niesom jediný – krása technológie Blockchain je práve v tom, že pre transakciu prostriedkov na inú peňaženku nepotrebujeme poznať druhú stranu, či dôverovať jej. To ale neznamená, že možnosť podvodu či krádeže neexistuje.

Čo sa stalo na blockchaine, ostáva na blockchaine a nemôže byť zmenené

Vzhľadom na fakt, že zápis v účtovnej knihe blockchainu je nezvratný, neexistuje žiadna cesta ako získať späť ukradnutú kryptomenu. V dnešnom svete dôverujeme bankám ktoré tvoria regulácie a pravidlá pre entitity pri transakciách. Ak nastane chyba, dokážeme ju jednoducho s pomocou banky zvrátiť. Na blockchaine takáto možnosť neexistuje. Samotný dizajn tejto technológie túto možnosť vylučuje. Nedá sa nič vrátiť späť. Odkopírovali ste zlú adresu namiesto adresy vášno business partnera? Je to len váš problém. Použili ste neotestovanú multi-signature peňaženku a hacker vám ukradol všetky bitcoiny? Ani tu nie je cesta späť. Neexistuje žiadna blockchainová polícia, všetko je len o vašej zodpovednosti.

Vedomosti = komfort

Svet technológie Blockchain je svetom kde nemusíte dôverovať absolútne nikomu, len sebe samému. Žiadným prostredníkom medzi transakciami. Dôverujete len algoritmu konsenzu implementovanému na blockchaine a smart contractu deploynutému na sieti.
Táto dôvera, aby bola ozajstnou dôverou, si vyžaduje pochopenie toho čo sa skrýva za týmito technológiami. Len tak sa môžeme cítiť naozaj komfortne fungujúc v ekosystéme kryptosveta. Samozrejme nehovorím o pochopení algoritmov a zdrojových kódov. Hovorím o základných princípoch fungovania tohto decentralizovaného kúska sveta.

Cieľom nie je byť skeptik, práve naopak

Cieľom tejto úvahy je motivovať k štúdiu základov tejto technológie. Väčšina ľudí – investorov potrebuje len základné pochopenie toho, kam tlačia svoje peniaze. Developerskej či startupovej časti to ale otvorí oči a vnukne inšpiráciu k tvorbe vlastných projektov.

Ak túžiš po pochopení kryptosveta a jeho princípov, určite ti odporúčam prejsť môj článok o tom ako technológia Blockchain funguje:

Čo je to Blockchain alebo ako funguje technológia budúcnosti

Ak si startupista, rozbiehač či investor premýšľajúci o nových nápadoch, určite sa môžeš inšpirovať tu:

16 oblastí, ktoré Blockchain zmení

Ak si developer a máš chuť preskúmať zdrojový kód kryptosveta, môžeš začať sem:

#1 Ethereum DApp Tutorial: Intro do Smart Contractov

Related Posts