Decred – Moc v rukách užívateľov. Vhodná investícia?

Posledné mesiace trávim vývojom a programovaním crypto projektov, preto mám minimum času pre hľadanie nových investičných príležitostí. Náhodou som ale narazil na zaujimavý projekt, ktorým je Decred .

Podľa oficiálnej stránky projektu je Decred “otvorená a progresívna kryptomena s integrovaným systémom komunitnej vlády/riadenia na blockchaine”. V roku 2009 pripravil Bitcoin cestu novovznikajúcim kryptomenám, akou je napríklad aj Decred, ktorý je ako fork z Bitcoinu s implementovanou vlastnou funkcionalitou a najmä rozdielmi od ostatných, ktoré ju robia ako kryptomenu unikátnou.

 

logoBitcoin tezosDecred
Koncept digitálne peniaze digitálne peniaze, komunitné riadenie
Konsenzus Proof of Work Proof of Work + Proof of Stake
Trhový kapitál k novembru 2017 ~$118 miliárd ~$154 miliónov
Zakladateľ satoshi nakamoto  company 0
Spustenie január 2009 február 2016

 

Bitcoin mining(spôsob ako sú generované nové coiny) je extrémne konkurenčné prostredie, kde podmienkou úspechu je žiadna, alebo nízka cena elektrickej energie a špecializovaný hardware zvaný Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Drahé zariadenia vystavané špeciálne pre mining. Kvôli PoW(Proof of Work) algoritmu náročnému na zdroje, sústredená skupina minerov môže držať v rukách veľkú časť moci nad Bitcoinom.

Decred má za cieľ vytvoriť rovnováhu vplyvu a moci medzi užívateľmi a minermi tým, že užívatelia nemusia vlastniť minovací hardware aby mohli participovať na konsenzu siete a pôsobili ako kontrolný orgán minerov. To zabezpečí hybridná implementácia oboch algoritmov PoW a PoS(Proof of Stake).

Pomocou Decred PoS, držitelia meny dokážu validovať transakcie virtuálne, čím získajú odmenu a možnosť hlasovať za návrhy na zlepšenie siete. To umožňuje držiteľom Decredu mať slovo vo vývoji projektu, v jeho smerovaní a sú odmeňovaní za iniciatívu. V skratke, popis fungovania hybridu PoW a PoS je, že držitelia Decretu svoje prostriedky držia uzamknuté výmenou za “volebný tiket”. Náhodne zvolený tiket, resp. držiteľ tiketu vystupuje ako validátor bloku.  V takomto zriadení vlády celej komunity, nielen minerov 60% vygenerovaných tokenov je pridelených PoW minerom, 30% PoS hlasujúcim držiteľom Decredu a 10% ako dotácia na rozvoj a odmena za iniciatívu developerom za predložené návrhy na zlepšenie siete. Je to veľký rozdiel oproti Bitcoinu kde 100% odmeny ide PoW minerom.

Súčasnosť a budúcnosť projektu

Implementácia atomic swap-u – Implementované
Jedno z hlavných vyhlásení Decred bola implementácia technológie Atomic Swap, čo je spôsob zámeny kryptomien bez potreby účasti tretej strany. Decred spoločne s Litecoin-om implementovali túto technológiu, čím umožnili peer-to-peer tradovanie prostriedkov.

Hard Fork hlasovanie – Implementované
Jedna z hlavných funkcionalít Decred-u od jeho spustenia vo februáry 2016. Zatiaľ čo iné kryptomeny skôr, než implementovali zmenu na sieti, aktívne zbierali feedback od komunity. Decred povoľuje hlasovanie užívateľov na predpripravené zmeny s tým, že ak hlasovanie prejde, zmena je automaticky implementovaná.

Podpora Lighting networkQ4 2017
Prvá implementácia funkcionality o ktorej bude hlasované pomocou funkcie hlasovania Decred komunity spomenutej vyššie.

Vylepšené GUI peňaženiekQ4 2017
Okrem základných funkcií manipulácie s prostriedkami je plánovaná implementácia komunitného volebného systému nových funkcionalít.

Podpora integrácie platobných modulovQ4 2017
Podpora platobných modulov a rôznych platobných procesorov pre príjmanie platieb v e-commerce prostredí.

Záver

Princíp komunitného riadenia mi veľmi pripomína delegovaný Proof of Stake o ktorom som písal v článku o projekte Tezos. Každopádne, podľa môjho názoru má táto filozofia budúcnosť, keďže sústredenie minovania len v rámci určitej geografickej oblasti resp. konkrétnej komunity je nebezpečný nástroj pre ovládnutie celej siete ako to môžeme vidieť v súčasnosti v Číne a v nekonečných forkoch Bitcoinu. To, či je to vhodná investičná príležitosť, nech každý zhodnotí sám. Ja som využil momentálne klesajúcu cenu altcoinov a dokupujem ďalšie. Decred taktiež neunikol mojim nákupom aj keď som s ním veľmi opatrný.

Offcial web: https://www.decred.org/
Trhová cena a vývoj: https://coinmarketcap.com/currencies/decred/


Ak ešte nemáš nakúpený Bitcoin alebo si v tejto oblasti nový, toto je článok pre teba:

Prvé kroky k Bitcoinu a Ethereu

 

Related Posts