V minulom blogu sme si dali nástrel čo je vlastne podstatou Etherea a prečo doň investovať. Ethereum vďaka smart contractom má obrovský potenciál meniť celé odvetvia len vďaka tomu, že zaisťuje dôveru medzi účastníkmi bez potreby jej sprostredkovania treťou stranou. Okrem iných odvetví, už teraz vo veľkej miere zmenil to, ako vnímame crowdfunding. Crowdfunding sa stal v posledných rokoch veľmi populárnym spôsobom raisovania prostriedkov pre nové projekty či spôsob vdýchnutia života skvelým myšlienkam. Zmysel existencie crowdfundingových platforiem je sprostredkovanie dôvery medzi tvorcami a ich podporovateľmi za čo si účtujú veľké poplatky.
Ethereum tento zabehnutý koncept mení a umožňuje namiesto využitia tradičnej crowdfundingovej platfomy, financovať svoj projekt spustením vlastného tokenu, čo môžeme prirovnať k ekvivalentu vlastnej kryptomeny ktorej hodnota je odzrkadlením hodnoty spoločnosti. Tu sa dostávame k pojmu ICO – Initial Coin Offering.
Čo to vlastne ICO je?
ICO je skratka pre Initial Coin Offering čo vo voľnom preklade znamená, úvodná ponuka digitálnej meny. Špecifickejší slovenský alebo český preklad som pre to nenašiel, ale poďme sa baviť v skratke o ICO. V podstate ICO je ekvivalent IPO čo je akronym pre Initial Public Offering, či v preklade, prvá verejná ponuka akcií.
V odbornejšej terminológii je to proces, či špecifický smart contract, dapp, decentralizovaná aplikácia spustená na Ethereum blockchaine slúži na získavanie peňazí od podporovateľov či investorov výmenou za token alebo coiny ktoré použijú v rámci ponúkanej aplikácie či služby, či ich neskôr po vyššom zhodnotení firmy predajú a vymenia za fiat peniaze (fiat – obyčajná, bežná mena). Celé je to ekvivalent zbierky namiesto odkupu akcií či podielu v spoločnosti.
Aký je rozdiel medzi Tokenom a Coinom?
Token je programovateľný kus kódu zatiaľ čo coin dokáže len uložiť hodnotu pre nejaký jednoduchý typ transakcie. Dobrý príklad je Bitcoin čo je konkrétny coin s hodnotou kde nedokážete presne špecifikovať jeho správanie na nejakom projekte ale môžete ho akceptovať ako spôsob platby.
Ako to funguje?
Z pravidla je ICO organizované firmami ktoré vyvýjajú nejakú Dapp(decentralizovaná aplikácia). Celá organizácia ICO je veľmi delikátna záležitosť. Delikátna najmä v tom, že samotný smart contract musí byť doslova a do písmena dokonalý, bezchybný a najmä otestovaný tak, že by sa za to nehanbila ani NASA. Musíme mať na mysli, že raz keď pustíme smart contract na blockchain, už je nemeniteľný, neovplyvniteľný a nestiahnuteľný. Isteže sú spôsoby ako napraviť prípadné chyby ale o tom napíšem v budúcom blogu kde by som chcel rozobrať ako spustiť vlastné ICO a ako to prebieha.
ICO spúšťa firma na vopred ohlásený deň a čas čo predchádza veľká marketingová akcia, propagovanie ICO pre nalákanie čo najväčšieho záujmu investorov a podporovateľov. Väčšinou ICO beží len po určitý čas, prípadne sa uzavrie hneď po dosiahnutí cieľovej sumy. Pri zaujímavých projektoch je ICO vypredané do niekoľkých hodín. Niekedy firmy spúšťajú aj “predpredaj” pre najväčších investorov či pre prvých zamestnancov kedy sú tokeny často ponúkané so zľavou.
Neskôr, keď sa po dosiahnutí sumy alebo cieľového dátumu ICO uzavrie, spoločnosti ponúkajú transparentný pohľad pomocou ich systémov, kde sa vyzbierané zdroje alokujú a prečo.
Ako sa môžeme zapojiť do ICO?
ICO rozhodne zneje zaujímavejšie a rentabilnejšie ako investície do konkrétnych kryptomien ale treba si uvedomiť, že sa s tým spája o to väčšie riziko. Obrovské riziko nielen z hľadiska potenciálneho failu projektu ale zároveň to môže byť veľmi dobre pripravený scam, čo by znamenalo komplet stratu investovaných peňazí.
Ja osobne som ešte nenašiel vhodné ICO do ktorého by som sa chcel zapojiť aj keď v tejto dobe prebieha alebo bude prebiehať kopa potencionálne veľmi rentabilných fundraisov. Nieje to typ investície ktorú nakúpite a v prípade problémov alebo klesania hodnoty ich proste predáte. Treba si uvedomiť že je to beh na dlhú trať.
Aký je postup?
1. Treba nakúpiť BTC alebo ETH.
2. Treba overiť, či ICO nepreferuje konkrétnu peňaženku a ak áno, treba prostriedky presunúť tam.
3. ICO začína v špecifický čas a tie najpopulárnešie a najzaujimavejšie sú vypredané v priebehu minút takže v čase ICO-a treba byť určite k dispozícii.
4. Podľa návodu na stránke pre ICO pošlete svoju investovanú sumu.
5. Keď sa ICO uzavrie, príde vám upozornenie a tokeny ktoré ste obdržali budú obratom zaslané späť do vašej peňaženky.
V prvom rade skôr než sa rozhodnete pre investíciu, vyžaduje si to podrobný research okolo projektu do ktorého sa chystáte investovať. Často ani podrobný prehľad o projekte a veľmi pozitívne prognózy nezaručujú úspech. Najlepší nástroj momentálne dostupný online na prehľad o prebiehajúcich a nastávajúcich ICO je TokenMarket.
Zopár rád na ktoré som narazil na iných blogoch a myslím že sú asi najlepší postup ako predísť sklamaniu.
1. Prečítaj si “white paper”. Je to niečo ako podnikateľský plán ktorý projekt zverejňuje na svojej stránke pred začatím samotného ICO-a. Určite by ste ho mali aspoň z časti chápať a mal by s vami “rezonovať”. Určite sa nezapájajte do ICO-a len preto že je to v súčasnej dobe cool alebo si myslíte že oplývate skrytou genialitou pretože zbytočne takto prídete o peniaze alebo naletíte na scam.
2. Najlepšie ICO-a majú skvelý marketing. Preskúmajte Reddit alebo Github fóra a overte si čo na to hovorí komunita.
3. Ak produkt má spustené demo, určite ho nájdite a vyskúšajte.
4. Preskúmajte google či sa spoločnosť nespomína v médiách alebo boli hosťami v nejakom podcaste. Je veľmi dôležité aj to, aby si vedeli svoj produkt dobre obhájiť aj v diskusiách.
Získal som ICO Token, čo teraz s tým?
Raz keď ste ho získali, ostáva vám len čakať a dúfať že získa na hodnote. Presne ako keď nakúpite Ethereum s úmyslom investície. Zasa to zopakujem, investícia do ICO-a je beh na dlhú trať a určite to nieje nič pre netrpezlivých alebo streserov. Spomeňte si ale na tých ktorí nakúpili akcie Applu pred 30 rokmi. Ak to ale nevydržíte a budete chcieť predať, jednoducho po po ukončení ICO-a token môžete spätne vymeniť za ETH alebo BTC.
Veľa projektov už bolo úspešných a ich token narástol na hodnote. Veľmi dobre je to vidieť na IconStats kde tie rozdiely v sumách počas ICO a v súčasnosti sú proste šialené. ICO je proste ako víno. Aby bolo dokonalé, musí časom dozrieť.
Je ICO len bublina?
Veľa projektov ešte nič nedokázalo ani nič poriadne neobhájili no cena ich tokenov je závratná. Veľa z nich vôbec ani neuspeje ale v tomto momente sme všetci slepí. Nikto nevie kto a najmä kedy padne či naberie na hodnote. Asi najviac znepokojujúce je, že za týmito spoločnosťami zatiaľ nieje žiadna analytika ktorá by nám veľa povedala. Vieme len to čo nám samotný projekt o sebe prezradí. Verím ale že sa to čoskoro zmení. Trh si to vyžiada.
Pozor na podvody
Buďte na pozore pred možným scamom alebo phisingom. Treba si uvedomiť že v ICO-u sú často až stovky miliónov čo priťahuje pozornosť aj ľudí s nie príliš čistými úmyslami. Uistite sa, že osoby, kontá, fóra, diskusie sú naozaj reálne s reálnymi ľuďmi za nimi. Pokiaľ ICO nemá za sebou marketing a verejné diskusie a o tvorcoch nikde nieje na internete ani čiarka, asi by som sa tomu vyhol. Všetko je ale na každého slobodnom uvážení.
Nezabúdajte – investujte len toľko koľko vám nebude ľúto stratiť a najmä si treba uvedomiť, že nikto z nás nieje skrytý investičný génius preto pozor aj pred vlastným egom.
V budúcom blogu sa pokúsim popísať ako organizovať vlastné ICO a ako to funguje po technologickej stránke tak že si ho podľa návodu spustíte aj sami.
Ak ťa téma zaujala a chceš si z nej preštudovať viac začni napríklad týmto:
Čo je to Blockchain alebo ako funguje technológia budúcnosti
S investíciami začni napríklad týmto:
1 comment
Comments are closed.