Spoločné ciele, spoločné blaho – Tezos

Tému smart contractov a Etherea som už rozoberal v skorších blogoch. No Ethereum nieje jediná platforma, ktorá ponúka túto možnosť riadenia transakcií. V hre je nová platforma, ktorá si dala za cieľ stať sa stať decentralizovanou blockchainovou platformou, ktorej podstatou je dosiahnutie samo-riadením “spoločné digitálne blaho”(digital commonwhealth).

“Commonwhealth” je výraz pre skupinu, ktorej účasníci sa rozhodli byť vzájomne prepojení pre dosiahnutie spoločných cieľov a záujmov. Cieľom Tezos je, aby jeho užívatelia dokázali robiť rozhodnutia spoločne a tak riadili celú platformu a časom ju týmto spôsobom zlepšovali.

 

logoEthereum tezosTezos
Koncept platforma pre smart contracty platforma pre smart contracty + zabudovaná plná demokracia na sieti + formálna verifikácia
Konsenzus Proof of Work -> Proof of Stake Delegovaný Proof of Stake
Kryptomena ether (ETH) tezzies (XTZ)
Dátum ostrého spustenia Júl 2015 očakávané spustenie koniec roka 2017
Spustenie na presale v roku 2014 vyzbieraných 18 miliónov dolárov v BTC na presale v júly 2017 vyzbieraných 232 miliónov dolárov v BTC a ETH

 

Spoločné vládnutie

Tezos je porovnateľný s platformou Ethereum. Odlišuje ich ale jedna veľmi podstatná vlastnosť. Tezos začleňuje proces upgradovania protokolu pomocou spoločného vládnutia(on-chain governance). Tento systém riadenia je navrhnutý tak, aby zabezpečil hladkú evolúciu celého protokolu namiesto hard forku, čo je rozdelenie blockchainu na dve separované verzie. Developerský tím verí, že hard forky ktorými už prešli či Bitcoin alebo Ethereum, by sa nemali stať štandardom. Veria, že hard fork by mal byť niečo ako posledná možnosť, kedy sa komunita sa nedokázala dohodnúť na spoločných cieľoch protokolu a každá skupina sa chce uberať vlastnou cestou.
Tezos umožňuje developerom nezávisle predkladať návrhy pre upgrade protokolu, spolu so žiadosťou o kompenzáciu za ich prácu. Držitelia tokenu Tezos potom môžu spoločne hlasovať, či návrh by mal byť schválený alebo zamietnutý. Pridanie tejto kompenzačnej metódy/štruktúry by mali byť developeri motivovaní k vylepšovaniu protokolu, namiesto toho, aby pracovali zadarmo alebo sa spoliehali na sponzorov alebo financie centralizovaných entít.

 

Delegovaný Proof of Stake

Ethereum momentálne pracuje na prechode z Proof of Work(PoW) na Proof of Stake(PoS), zatiaľ čo Tezos plánuje spustiť PoS už od samotného začiatku. PoW je efektívne a bezpečné, no veľmi náročné na zdroje energie. Dosiahnutie konsenzu na celej platforme vyžaduje také množstvo energie, ako spotrebuje celý Cyprus. S PoS, validácie sa vykonávajú virtuálnym ťažením, nie fyzickým ako je to doteraz pri iných platformách. Na participáciu v podstate potrebujete len vlastniť tokeny, namiesto toho, aby ste míňali peniaze na hardware na ťaženie a za spotrebovanú energiu.
Ďalší benefit delegovaného PoS je, že umožňuje ekonomické sankcie a pokuty za negatívnu činnosť akou je napríklad útok na sieť.

 

Formálna verifikácia

Ďalšia vec v ktorej sa Tezos odlišuje od Etherea je programovací jazyk smart contractov. Tezos využíva funkcionálny programovací jazyk zvaný Michelson, ktorý uľahčuje formálne verifikácie kódu. Táto vlastnosť umožňuje developerom matematicky dokázať korektnosť kódu ich smart contractov. Formálna verifikácia sa bežne využíva v odvetviach, kde je nutná nulová chybovosť ako napríklad letecký priemysel, atómové elektrárne a podobne.
Ethereum už zažilo veľa udalostí, kedy chybovosť smart contractu spôsobila veľké škody. Nebola to ale chyba samotného Etherea ani Solidity, ale mohlo sa jej predísť práve formálnou verifikáciou. Práve toto je dôvodom vznikajúcich nových programovacích jazykov a frameworkov pre smart contracty a rôznych nástrojov pre formálnu verifikáciu.

 

Samotný projekt

Projekt Tezos vznikol už v roku 2014 pod rukami spoluzakladateľov Arthur Breitman a Kathleen Breitman a ich developerského tímu.
Od 1. júla projekt vyzbieral historických 232 miliónov dolárov v priebehu dvoch týždňov v Bitcoinoch a Étheri. Tezos Foundation, so sídlom vo Švajčiarsku má za úlohu riadiť a prideľovať vyzbierané prostriedky. Počas prvého roku existencie siete bude mať nadácia právo veta. To znamená, že nadácia bude mať právo zamietnúť návrh na upgrade siete, ale nebude mať žiadnu väčšiu moc pri predkladaní vlastných návrhov.

Môj osobný pohľad na Tezos sa skôr uberá smerom dúfania, že novovznikajúce platformy nájdu cestu k ich prepojeniu infraštruktúrami ako sú Cosmos, alebo Polkadot a najmä ako programátor, som veľmi zvedavý, kam sa uberie developlment smart contractov.

 

Zdroje

Official web: https://www.tezos.com/ & Coinbase Blog
PDF prehľad o Projekte: https://www.tezos.com/static/papers/Tezos_Overview.pdf
Twitter: https://twitter.com/tez0s
Reddit: https://www.reddit.com/r/tezos/

 

Pokiaľ ti nieje jasné čo sú smart contracty a Ethereum:

#1 Ethereum DApp Tutorial: Intro do Smart Contractov

Ak ešte nemáš nakúpenú žiadnu kryptomenu:

Prvé kroky k Bitcoinu a Ethereu

Related Posts